2023 liepos 10

Pirmasis varžovas – žaibiškai iškilęs Šiaurės Makedonijos klubas


Antrą sezoną iš eilės „Žalgiris“ europinį sezoną pradės su pirmą kartą šalies čempionu tapusia ekipa – praėjusį sezoną tai buvo Kosovo klubas, o šį kartą – Šiaurės Makedonijoje triumfavusi „Struga“ komanda.

Antradienį Vilniuje žaisianti komanda – mažai žinoma ne tik Europoje. Ne taip senai ji nebuvo žinoma ir savo šalyje – klubas iš nedidelio miesto įkurtas tik 2015 metais, o prieš 4 metus dar žaidė savo šalies antrajame divizione.

Nors „Struga“ atstovauja Šiaurės Makedonijai, nemaža dalis ekipos žaidėjų – albanų tautybės, klubo oficialiuose kanaluose informacija skelbiama albaniškai. Šiuo požiūriu tai nėra išskirtinis klubas Šiaurės Makedonijoje – albaniškais laikomi ir pastaraisiais metais tarp lyderių žengiantys „Shkendija“ bei „Shkupi“ klubai (pirmasis jau yra viešėjęs Lietuvoje, o su pastaruoju rungtyniaus Kauno rajono „Hegelmann“).

Pagrindinis klubo rėmėjas – vietos nekilnojamo turto įmonė „Trim & Lum”, kuri ir padėjo klubui iškilti iki elitinio diviziono ir ten sužibėti gan greitai. Jau trečiajame sezone aukščiausioje lygoje pavyko iškovoti bronzą ir kelialapį į Konferencijų lygą.  Užpernai vykęs debiutas prisvilo: „Struga“ 2:5 bendru rezultatu turėjo pripažinti Latvijos atstovų „Liepaja“ pranašumą.

Nuo to laiko „Struga“ nemažai pasikeitė – komandoje liko tik 5 žaidėjai, kurie tuomet pasirodė aikštėje: puolėjas Bunjaminas Shabani, saugai Abdulhadi Jahja, Valentinas Kocoski ir Besmiras Bojku, nuo antrojo diviziono laikų su komanda likęs saugas Flamuris Tairi.

Pamatus komandos čempioniškam 2022-23 metų sezonui padėjo tris metus ekipoje buvęs treneris Srgjanas Zaharievski – Strugos ekipa sezoną pradėjo net 8 pergalėmis iš eilės. Tačiau po trijų lygiųjų šių metų kovą su treneriu buvo netikėtai atsisveikinta netgi nepaisant to, kad ekipa buvo pirmoje vietoje.

Šią poziciją išsaugoti klubas patikėjo patyrusiam albanui Shpetimui Duro ir šis nenuvylė – per likusias 11 rungtynių iškovotos 9 pergalės, artimiausi persekiotojai „Shkupi“ aplenkti net 10 taškų.

Ryškiausia pavardė „Struga“ komandoje  – 36 metų puolėjas Besartas Ibraimi. Jis karjeros pradžioje atstovavo Gelzenkircheno „Schalke“ komandai ir net sužaidė pora rungtynių „Bundeslygoje“. Vėliau žaidėjo karjera pasuko į Ukrainą, kur Sevastopolio ekipoje 2013 m. žaidė ir su Sauliumi Mikoliūnu bei dabartine Ukrainos žvaigžde Ruslanu Malinovskiu.

Visgi puolėjo talentas labiausiai atsiskleidė vietos lygoje. Su daugiau nei 200 įvarčių yra rezultatyviausias visų laikų Šiaurės Makedonijos čempionato snaiperis. 2022-23 metų sezone jis pasižymėjo 19 tikslių smūgių ir 5 kartą karjeroje laimėjo metų snaiperio prizą.

Nepakeičiamas komandoje ir B. Shabani, kuris praėjusį sezoną įmušė 12 įvarčių ir atliko 6 rezultatyvius perdavimus, o taip pat 7 rez. perdavimais pasižymėjęs B. Bojku.

Įdomu, jog minėti B. Ibraimi, B. Bojku bei puolėjas M. Radeski Vilniuje jau žaidė – 2017 metais atstovaudami „Shkendija“ klubui prieš „Riterius“. Tuomet Lietuvoje jie pralaimėjo 1:2, bet namuose laimėjo 3:0, o pirmą įvartį pelnė būtent B. Ibraimi. „Shkendija“ komandoje B. Ibraimi ir M. Radeski kartu žaidė nuo 2015 iki 2020 metų.

„Struga“ pagrindą sudaro vietos žaidėjai. Tikrais legionieriais ekipoje galima vadinti tik tris: tai serbas gynėjas Sava Radičius, iš varžovo „Liepaja“ pasikviestas nigerietis saugas Hoganas Ukpa ir tik neseniai komandą papildęs bosnių kilmės vokietis Senadas Jarovičius. Kiti žaidėjai yra arba albanų kilmės, turi dvigubas kitų šalių pilietybes.

Ruošiantis naujam sezonui (praėjęs baigėsi gegužę) „Struga“ pirmose kontrolinėse žaidė su praėjusių metų „Žalgirio“ varžovu, Kosovo čempionu „Ballkani“ ir sužaidė lygiosiomis 2:2. Taip pat nusileista dviem Albanijos klubams – Tiranos „Partizani“ (0:1) ir KF „Tirana“ (1:2).

Su Šiaurės Makedonijos atstovais „Žalgiris“ oficialių rungtynių nėra žaidęs, tačiau kitiems trims Lietuvos klubams akistatos nebuvo sėkmingos. 2002 m. „FBK Kaunas“ dėl svečiuose mušamų įvarčių taisyklės (0:0 išvykoje, 1:1 namuose) turėjo pripažinti Skopjės „Sloga Jugomagnat“ pranašumą, 2013 m. „Sūduva“ po baudinių pralaimėjo Turnovo „Horizont“ (abi rungtynės 2:2), o 2017 m. jau minėtoje dvikovoje „Trakai“ nusileido „Shkendija“ klubui.

„Žalgirio“ ir „Struga“ pirmosios rungtynės vyks liepos 11 d. 19 val. Vilniuje, LFF stadione. Atsakomosios – po savaitės Šiaurės Makedonijoje.