2024 gegužės 3

Kaip žalgiriečiai intensyviame periode atgauna jėgas


Intensyviame rungtynių periode profesionaliai futbolo komandai itin svarbu po rungtynių kuo greičiau atgauti jėgas ir pasiruošti naujoms kovoms. Patyrę „Žalgirio“ nariai atskleidė, užkulisius kaip vyksta atsistatymas po dvikovos tiek visoje komandoje, tiek individualiai.

Pastarasis mėnuo „Žalgiriui“ buvo vienas intensyviausių – komanda per jį sužaidė 7-erias rungtynes ir tai dar ne pabaiga – pirmadienį laukia 8-osios rungtynės.

Po kiekvienų komandos rungtynių futbolininkai ir komandos personalas pradeda pasiruošimą kitoms.

„Rungtynių vakarą, po rungtynių, pradedame nuo specialių gėrimų, papildų, ledo vonių, specialių tepalų. Pagrindinis atsistatymas vyksta kitą dieną – vyksta lengvi masažai, atstatomoji komandos treniruotė bėgiojant, vėliau – šalčio (krio) kamera. Prieš treniruotę žaidėjai individualiai atlieka pratimus treniruoklių salėje – dažniausiai tai volavimas ir tempimo pratimai, skirti suaktyvinti kraujo apytaką ir raumenų atsipalaidavimą. Persistengti nereikia: praėjus keliolikai valandų po rungtynių raumenys dar yra įtemptoje būsenoje, gali juos pažeisti dar daugiau“, – aiškino „Žalgirio“ kineziterapeutas Dainius Pavilonis.

Nustatant krūvį ar papildomas priemones kiekvienam žaidėjui padeda ir individualus požiūris. „Prieš sezoną ir sezono metu, kad galėtume lengviau sekti žaidėjų būseną, atliekame tyrimus su mūsų partnerių „Synlab Lietuva“ pagalba. Pagal tai nustatome, ko žaidėjui trūksta, kokioje jis dabar būsenoje, ar labai užsirūgštinęs organizmas, kaip tai veikia kepenis, kurios atsako už visą veiklą organizme. Tai sekdami vertiname, ar jam duoti mažesnį krūvį, kaip sureguliuoti mitybą, kokius papildus parinkti ir t.t.“, – teigė D. Pavilonis.

Kiekvienas futbolininkas vykdo komandos trenerių bei medicinos personalo nurodymus,  tačiau taip pat turi ir savo rutiną.

Vyriausias ir labiausiai patyręs komandos narys – 34 metų legionierius iš Rumunijos Liviu Antalis – neretai į stadioną atvyksta pirmasis iš žaidėjų.

„Ateinu į treniruotę mažiausiai valandą prieš jos pradžią, nes noriu nueiti į treniruoklių salę, suaktyvinti kūną. Noriu būti pasiruošęs treniruotei aikštėje. Ne tik jos, bet ir dėl to, kad kasdien turi dirbti su kūnu, svarbu būti sveikam. Kai tai padarai aktyvuoji kūną ir mažiau šansų gauti traumas. Futbolo žaidėjui ir visiems sportininkams pirmiausia svarbi būti sveikiems, o po to– kuo geresniems tame ką darai“, – teigė jis.

Po rungtynių jis pirmiausia atlieka ledo procedūras, taip pat išgeria proteino ir kreatino kokteilį, siekdamas atgauti rungtynėse prarastus mineralus. Grįžęs namo pasinaudoja specialiomis kojų masažo „kojinėmis“, kurios duoda spaudimą raumenims, geresnei cirkuliacijai.

Kitą dieną po rungtynių atėjęs į stadioną treniruoklių salėje suaktyvina viršutinę kūno dalį. „Neliečiu kojų, nes rungtynėse jos turėjo didelį krūvį. Dirbu su krūtine, rankomis, pilvo sritimi. Po rungtynių viską darau apie 70 proc. stiprumu lyginant su įprastu. Manau, kad tai padeda po intensyvaus bėgimo ir kitų dalykų rungtynėse.“

Vėliau žaidėjas dalyvauja komandinėje treniruotėje lauke, kur atlieka tam tikrus pratimus, tam tikrą laiką bėgioja.  „Priklauso ko treneris pageidauja. Kartais darai kažką papildomai, jei turi laisvesnę savaitę. Jeigu žaidi kaip dabar – kas tris dienas – svarbu atsigauti greitai.“

Kita procedūra, kurią kaip ir dauguma futbolininku naudojasi – masažas. „Masažų einu jau senai. Visada po rungtynių. Visada dvi dienas prieš rungtynes. Masažo pobūdis skiriasi – po rungtynių reikia stipresnio, nes daug bėgai ir buvo didelis krūvis. Prieš rungtynes reikia padaryti silpnesnį.“

Dar viens privalumas, kuo gali pasinaudoti žalgiriečiai – šalčio (krio) kameros procedūra, kurią komandos nariai renkasi „Oxyklinikoje.  „Kai eini iš šilto į šaltą, kūnas ir cirkuliacija suaktyvėja. Kelias minutes pabūni, priklausomai kiek gali. Nes temperatūra siekia 150 ar daugiau laipsnių šalčio. Tai gerai ne tik atsistatymui, bet ir imunitetui“, – patikino L. Antalis.

Pasak futbolininko, po visų šių visų procedūrų jis jaučiasi tikrai gerai: „Viskas susideda ir veikia. Visus dalykus darai nes tai svarbu kūnui. Kai žaidi, naudoji savo kūną pilnai, šimtu procentų, bandai žaisti gerai, padėti komandai laimėti. Po visko turi padėti kūnui atsigauti.“

Pasak L. Antalio, jam atsistatymas labai svarbu, ypač dėl to, kad žaidėjas pastaruosius metus neišvengė traumų. Pernai vos ketvirtose rungtynėse sugrįžus į komandą puolėjas patyrė traumą po kontakto dvikovoje su „Panevėžio“ gynėju. Šios traumos padarinius jautė iki sezono pabaigos, metų gale atliko operaciją. Atlikdamas reabilitaciją praleido ir dalį sezono.

Visgi šį sezoną legionierius pradėjo sėkmingai – su 4 įvarčiais ir 2 rezultatyviais perdavimais jis yra vienas iš pagrindinių komandos puolimo ginklų.

„Dabar jaučiuosi geriau. Man atsistatymas labai svarbu. To nepadaręs negalėsi gerai jaustis kitose rungtynėse.  Jei viską darysi teisingai – kitose rungtynėse būsi šviežesnis, aktyvesnis, galėsi pasirinkti tinkamą sprendimą. Todėl atsistatymas svarbu.  Ne tik dėl gero žaidimo, bet dėl sveikatos. Jei nebus gerai, kūnas gali sureaguoti ir gali gauti traumą.“

Pirmadienį „Žalgirio“ komanda startuos „FPRO LFF taurės“ turnyre – antrajame etape laukia dvikova su „Panevėžio“ ekipa.

 

Video