2022 balandžio 10

Dėl incidentų rungtynėse Telšiuose


Balandžio 9 d. Telšiuose vykusios rungtynės tarp vietos FK „Džiugas“ ir FK „Žalgiris“ komandų buvo nutrauktos anksčiau laiko dėl šalia aikštės kilusių neramumų tarp žiūrovų.

FK „Žalgiris“ (toliau taip pat įvardijamas kaip Klubas) komandai pirmaujant rezultatu 4:1 žaidimas buvo sustabdytas ir nebuvo pratęstas.

Klubas apgailestauja, jog futbolas kaip žaidimas, gražus akiai komandų sportinis varžymasis po šių rungtynių nuėjo į antrą planą.

Pabrėžtina, jog mūsų Klubas kategoriškai nepritaria, nepateisina ir smerkia įvykusius smurto protrūkius, o savo veikloje nuolat atlieka prevenciją siekiant užkardyti smurto apraiškas futbolo stadionuose ar už jo ribų, ragina bei skatina kilusius konfliktus ar nesutarimus spręsti taikiu būdu ir dialogu. 

Žemiau išdėstyta informacija, įvertinus vaizdo medžiagą ir incidentų liudininkų pasakojimus, pateikiama ne teisinant kuriuos nors veiksmus, o su tikslu padėti susidaryti pilną, aiškesnį vaizdą apie minėtus įvykius, paneigti viešoje erdvėje pateikiamą tikrovės neatitinkančią ar tendencingą informaciją.

Klubo požiūriu, aistruolių palaikymas yra svarbi ir neatskiriama futbolo dalis. Visgi tenka apgailestauti, jog per kelias dešimtis kasmet sužaidžiamų rungtynių pasitaiko ir vienetinių atvejų, kuomet taikios konkurencijos ribos tarp žiūrovų, komandų gerbėjų smarkiai peržengiamos.

Kalbant apie konkretų atvejį, klubo žiniomis, jokių išankstinių intencijų, galimų ženklų apie neramumus prieš rungtynes nebuvo, netgi priešingai – aktyviausi „Žalgirio“ ir „Džiugo“ aistruoliai palaiko draugiškus santykius, prieš šeštadienio rungtynes aistruolių grupių atstovai tarpusavyje ir su klubų atstovais bendravo geranoriškai.

Deja, taikias nuotaikas aptemdė konkrečių pavienių asmenų provokacijos: atsakant į „Žalgirio“ aistruolių antiputinišką skanduotę svečių tribūnos link pasiųsti įžeidžiami gestai ir replikos, tarp kurių buvo ir karą Ukrainoje neigianti replika („Karo nėra“). Šios provokacijos pakurstė nesantaiką tarp žiūrovų, ir vertintinos kaip nusikalstamos: LR valstybinės institucijos neseniai pabrėžė, jog viešai neigiantiems prieš Ukrainą vykdomą karą, pateisinantiems Rusijos vykdomą agresiją, gali būti pritaikyta baudžiamoji atsakomybė. Tikimės, jog FK „Džiugas“ informaciją apie tokius asmenis, kuriuos identifikuoti nėra sudėtinga, perduos teisėsaugos institucijoms. Mūsų nuomone, toks precedentas padėtų užkardyti galimus panašius atvejus ateityje.

Vertinant bendrą tvarką ir saugumą stadione, pagal LFF varžybų nuostatus, už tai rungtynių vietoje stadione atsakingas priimantis (namų) klubas (šiuo atveju FK „Džiugas“), jis saugumo planą turi suderinti ir su policija.

FK „Žalgiris“ nuomone, išvengti rimtesnių incidentų šiose rungtynėse buvo įmanoma, tačiau juos lėmė kelios pagrindinės priežastys ir aplinkybės. Pirmiausia, minėtos provokacijos, vėliau sekę neadekvatūs, agresyvūs veiksmai iš abiejų konflikte dalyvavusių pusių, taip pat tokio lygio rungtynėms netinkama, aikštyno infrastruktūra (per mažai atskirti svečių ir aistruolių sektoriai, žiūrovų bei dalyvių srautai ir kt.), nepakankamos tvarką bei saugumą stadione užtikrinančios pajėgos (tarp kurių nebuvo ir policijos pareigūnų) ar jų kompetencijos stoka, dėl kurios galimai buvo neatlikti ar netinkamai atlikti veiksmai siekiant konfliktų prevencijos, galimai netinkamai panaudotos specialiosios priemonės.

Visos paminėtos ir kitos aplinkybės ne tik nesustabdė neramumų, bet tam tikrais atvejais galimai net paskatino tolimesnę konflikto eskalaciją, taip pat galėjo prisidėti prie to, jog nukentėjo ne tik žiūrovai, bet ir rungtynių dalyviai.

Apmaudu, jog šioje visoms pusėms nemalonioje situacijoje, kurioje komandų, žaidėjai, personalas stengėsi nuraminti aistras, nesusitvardė FK „Džiugas“ komandos treneris Marius Šluta, kuris įžeidžiamais rusiškais keiksmažodžiais pasisakė FK „Žalgiris“ oficialių asmenų atžvilgiu, o taip pat interviu po rungtynių paskleidė, FK „Žalgiris“ vertinimu, tikrovės neatitinkančią informaciją apie komandos trenerį. Dėl šių neetiškų FK „Džiugas“ trenerio veiksmų (kurių pasitaikė ir praėjusį sezoną) bus kreiptąsi į LFF Drausmės komitetą.

Atsižvelgiant į išdėstytas aplinkybes FK „Žalgiris“ kviečia susilaikyti nuo vienpusių ir nepilna informacija paremtų konflikto vertinimų, tolimesnės neapykantos abiejų pusių atžvilgiu skleidimo.

Klubas įvykusią situaciją aptarė su aistruolių atstovais, kurie pripažino, jog smurtas yra nederamas elgesys, taip pat patikino ieškosiantys sprendimų, kaip užkirsti kelią netinkamai reakcijai į provokacijas.

Klubas tikisi, jog minėti incidentai bus ištirti išsamiai ir visapusiškai, yra pasiruošęs pateikti turimą medžiagą, talkinti siekiant surasti sprendimų kaip tokių incidentų išvengti ateityje.

FK „Žalgiris“ pasisako už taiką, sąžiningą žaidimą ir garbingą elgesį aikštėje bei už jos ribų.