2021 liepos 18

Čempionų lygos kelyje – tarp Europos elito pabuvęs Vengrijos grandas


Čempionų lygos pirmąjį etapą įveikęs „Žalgiris“ turi galimybę per artimiausias dvejas rungtynes pasiekti savo ilgametį tikslą – prasibrauti į UEFA taurių pagrindinį turnyrą. Tačiau kelyje stovi aukšto kalibro ir sparčiai didėjančių finansinių raumenų varžovas, kuris pernai varžėsi tarp Europos elito – Čempionų lygos grupių etape.

Pergalės atveju „Žalgiris“ užsitikrintų kelialapį bent jau į Europos Konferencijų lygos grupių varžybas. Bet norint tai pasiekti teks pateikti nemažą staigmeną – pranokti daugkartinį Vengrijos čempioną „Ferencvaros“, kuris pernai šiame turnyre turėjo galimybę pasitikrinti jėgas tokiais klubais kaip „Barcelona“ ar Turino „Juventus“.

Kas gi tas varžovas, su kuriuo kausis „Žalgiris“?

Ferencvárosi Torna Club“, trumpiau vadinamas tiesiog „Fradi“, populiariausias ir tituluočiausias Vengrijos sporto klubas. Jame yra įvairių sporto šakų atstovų, tačiau neabejotinai žinomiausia yra futbolo komanda.

Klubas įkurtas 1899 metais ir 32 kartus yra tapęs Vengrijos futbolo čempionu (artimiausia komanda pagal titulus – MTK, kurios sąskaitoje 23 aukso medalių komplektai). Oficialiuose UEFA turnyruose „Fradi“ dalyvauja nuo 1960 m. ir yra sužaidęs beveik pora šimtų rungtynių.

Pastarieji treji metai yra vieni iš sėkmingiausių klubo istorijoje – „Ferencváros“ šalies čempionu tapo triskart iš eilės. 2020-21 metų sezone komanda praktiškai neturėjo lygių pralaimėjo tik kartą ir artimiausius varžovus aplenkė net 20 taškų.

Visgi pagrindė pergalė pasiekta tarptautiniame fronte – komanda pateko į Čempionų lygos grupių etapą (pirmą kartą tą pavyko padaryti 1995-1996 m.).

Pakeliui vengrai įveikė keturių šalių čempionus – „Djurgårdens“ IF (Švedija), Glazgo „Celtic“ (Škotija), Zagrebo „Dinamo“ (Kroatija), „Molde“ (Norvegija).

Nors grupių etape su „Juventus“, „Barcelona“ ir Kijevo „Dinamo“ sekėsi sunkiau – iškovotas taškas po lygiųjų su ukrainiečiais namuose – vien dalyvavimas grupių varžybose Vengrijos čempionams atnešė didelę finansinę naudą.

Vien Už patekimą į grupių etapą UEFA klubui skiria 15 mln. eurų, papildomai pinigų taip pat skiriama už pasiektus rezultatus ir TV transliacijų rinką. Iš viso klubo biudžetas praėjusį sezoną siekė apie 12,2 mlrd. forintų (beveik 34 mln. eurų).

Per pastarąjį dešimtmetį klubo biudžetas išaugo daugiau nei 10 kartų ir žiniasklaidos tai pirmiausia siejama su klubo prezidentu Gáboru Kubatovu, kuris iki tol buvo žinomas politikos sluoksniuose ir yra valdančiosios šalies partijos narys.

Anot žiniasklaidos, jog pernai klubas apie 6 mln. išleido naujiems žaidėjams įsigyti, o panašią sumą galėjo išleisti ir šiemet.

Bene ryškiausiu ekipos pirkiniu pastaraisiais metais tapo Albanijos rinktinės saugas Myrto Uzuni. Praėjusį sezoną jis buvo rezultatyviausias komandos žaidėjas lygoje su 12 įvarčių. Nedaug atsiliko iš Pietų Sudano kilęs, Norvegijos rinktinei atstovaujantis Tokhmac Chol Nguenas (11) bei Dramblio Kaulo Kranto atstovas Franckas Boli (10).

Šį sezoną Čempionų lygos atrankos pirmajame etape „Fradi“ dukart įveikė Kosovo čempionus „Priština“ (3:0, 3:1). Pirmose rungtynėse pasižymėjo T. Nguenas, naujokas Ryanas Mmaee ir Miha Blazičius, visus tris įvarčius antrose rungtynėse pelnė M. Uzuni.

Per pastarąsias kelias dienas vengrų klubo gretas pastiprino du saugai – Bosnijos ir Hercegovinos rinktinės narys Stjepanas Lončaras (perėjo iš „Rijeka“) bei vasarą Norvegijos rinktinėje debiutavęs Kristofferis Zachariassenas (iš „Rosenborg“). Kroatų ir norvegų žiniasklaidos manymu šie žaidėjai „Ferencvaros“ galėjo kainuoti atitinkamai 4 ir 2 milijonus eurų.

Visgi komandos branduolys pernelyg nepasikeitė nuo to karto, kai prieš dvejus metus su Vengrijos čempionais kovėsi „Sūduva“. Iš sudėties, kuri žaidė prieš „Sūduvą“ paskutinį kartą, „Ferencvaros“ išsaugojo 9 iš 11 startinėje sudėtyje tą kartą pasirodžiusių futbolininkų. Tose rungtynėse įmušė ir dabar ekipoje žaidžiantys T. C. Nguenas, F. Boli.

Bene didžiausias pasikeitimas įvyko trenerių štabe, Tris metus komandoje dirbęs ukrainietis Serhijus Rebrovas išvyko į Jungtinius Arabų Emyratus. Į jo vietą stojo austras Peteris Stögeris.

Buvęs žinomas futbolininkas Austrijos rinktinėje sužaidė 65 rungtynes ir kaip žaidėjas daugiausiai atstovavo Vienos komandoms. „Vienna“ klube P. Stögeris kelis metus žaidė ir su buvusiais žalgiriečiais Arminu Narbekovu, Valdu Ivanausku.

Vienoje P. Stoegeris pradėjo ir trenerio karjerą, o nuo 2013 iki 2017 m. jis buvo FC „Köln“ ekipos strategu Vokietijoje. Po šios ekipos austras neilgai vadovavo Dortmundo „Borussia“ komandai, vėliau sezonui grįžo į Vieną, o neseniai persikėlė į Vengriją.

Ruošiantis sezonui P. Stoegerio auklėtiniai sužaidė trejas kontrolines rungtynes: įveikė Varšuvos „Legia“ (2:0), slovakų vicečempionus DAC (1:0) ir stipriausią Bulgarijos komandą Razgrado „Ludogorets“ (3:1), kurią treniruoja Valdas Dambrauskas.

Po dvikovų su „Žalgiriu“ Budapešto klubas pradės ir nacionalinio čempionato sezoną.

Su kuo toliau varžysis „Ferencvaros“ ir „Žalgirio“ poros nugalėtojas paaiškės liepos 19 d., pirmadienį, ištraukus UEFA Čempionų lygos trečio atrankos etapo burtus.

Antro atrankos etapo dvikova Budapešte vyks liepos 20 d. (antradienį) nuo 21 val. Po savaitės, liepos 27 d. 20 val. komandos žais Vilniuje. Bilietus į šias rungtynes platina „Bilietai.lt“.

 

 

 

 

Video